Jak jsem zakládal firmu

Postřehy drobného podnikatele

Jak jsem zakládal firmu

Reklama

Dnes bych se chtěl podělit o zkušenost při zakládání firmy.

Když jsem začal uvažovat o tom, že postavím a zprovozním portál pro počítačové uživatele, tak mi záhy bylo jasné, že budu muset volit ze dvou variant.

Varianta A: entuziasmus + filantropie.
Varianta B: entuziasmus + obchodní projekt.

Mohlo by vás zajímat Článek: Jak jsem zakládal webové stránky

Aby to nevypadalo, že si hraji na chytrého, tak entuziasmus chápu jak zapálení pro věc. Filantropie v tomto případě znamenala, že všechno budu dělat ve svém volném čase a dotovat z vlastních finančních prostředků. No a opakem filantropie je obchodní projekt tzn. nastavení podmínek tak, aby se mi (snad) pokryly náklady.

V prvním stadiu budování portálu, jsem se klonil k variantě A.
Jak ale čas postupoval, práce se vršila a náklady narůstaly, tak mi začalo být čím dál jasnější, že tudy cesta nevede a dospěl jsem k závěru, že jediná schůdná cesta je varianta B

Když jsem se tedy rozhodl pro tuhle variantu, dostal jsem se k novému dilematu: Živnostenský list nebo firma?

Reklama
www.zalozfirmu.cz

Po zvážení všech pro a proti, mi začala lépe vycházet varianta firma. Jediným kamenem úrazu zůstalo vedení účetnictví, které by podstatně zvyšovalo náklady. Protože však tenhle problém zvládám vlastními silami, přiklonil jsem se k tomu, že si založím eseróčko (tedy společnost s ručením omezeným).

Představa, že začínám obíhat úřady (notář, živnostenský úřad atd.) mne nezaujala a začal jsem hledat elegantnější řešení. Tím řešením byla představa, že vše vyřídím z pohodlí domova prostřednictvím počítačové klávesnice a monitoru.

Po chvíli googlování a listování v referencích, jsem zvolil službu, Založ firmu.cz.

Jedná se o projekt, za kterým stojí stejnojmenná obecně prospěšná společnost a nabízí založení společnosti, kde klient uhradí jen zákonné poplatky a jinak je celá služba zdarma, provoz služby je hrazen z dotací a grantů.

Samotné založení firmy je až neuvěřitelně jednoduché.

Napřed se musíte zaregistrovat a potom vyplníte formulář.

Mile mne překvapila, rychlost jednání Založ firmu.cz. V podstatě do druhého dne mi byly zaslány Pokyny k registraci se seznamem nutných dokumentů. Dokumenty jsem vytiskl a podepsal.

Reklama

Potom mne čekala první a zároveň také poslední cesta od klávesnice a monitoru. Šel jsem na poštu, nechal si ověřit potřebné podpisy, zakoupil obálku, kam jsem vše vložil, napsal adresu, vyplnil podací lístek a podal u přepážky.

To bylo vše.

Zhruba za dva týdny mi přišel e-mail s odkazem na uloženou dokumentaci. Vše bylo vyřízeno, včetně bankovního účtu a datové schránky.

Cena byla pouze 7 292 Kč.
Správní poplatek za vystavení živnostenského listu 1 000 Kč, notářské poplatky 5 445 Kč, správní poplatek za výpis z Obchodního rejstříku 121 Kč, ostatní výdaje 726 Kč.

Když k tomu připočtu tři ověřené podpisy (90 Kč), tak jsem se dostal na cenu 7 382 Kč.

Trochu mi vadila skutečnost, že nabízí zřízení účtu jen u jedné banky (Česká spořitelna), ale k dokumentům byl přiložen o voucher na vedení podnikatelského účtu zdarma a po návštěvě banky jsem si vyjednal vedení zdarma na dva roky. Což je, vzhledem k malému počtu transakcí, další úspora 3 576 Kč.

Suma sumárum

Konečná cena (po odečtení budoucích nákladů za vedení účtu) činila 3 806 Kč + jedna cesta na poštu za rohem.

Co říci závěrem
Člověka vždycky potěší, když narazí na službu, která splní to, co slibuje a ještě dostanete něco málo navíc.

Nezbývá mi tedy nic jiného, než uvedenou službu pochválit a podpořit.

Ppu # 147

Reklama

Radomír Crha

Radomír Crha

Jmenuji se Radomír Crha a patřím již ke "starší generaci". Přes dvacet let pracuji s počítačem a spoustu času jsem strávil tím, že jsem se metodou pokus omyl naučil počítač ovládat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *